tolik_fort (tolik_fort) wrote,
tolik_fort
tolik_fort

 • Mood:

Язловецькі дослідження 1. Родовід.

Цим постом, розпочну деякі дослідження з історії Язловецького замку і осіб що до нього дотичні.
Першим є проста систематизація роду Язловецьких гербу Абданк.

Перший Бучацький що назавався Язловецьким був Теодорик Бучацький-Язловецький (+1456), каштелян камянецький у 1442, староста генеральний подільський, одружений з Катериною з Мартинова десь перед 1449 роком. У цьому шлюбі було шестеро дітей, троє хлопців, троє дівчат:
- Маргарита Язловецька (про нащадків якої нічого не відомо..)
- Ельжбетта Язловецька (тричі заміжня, та все без толку...)
- Анна Язловецька (одружена з якимось Прохницьким, нащадки не відомі...)
- Бартош Язловецький (+1457), староста камянецький
- Михайло Бучацький-Язловецький (+1511), стольник галицький 1493, підкоморій галицький, стольник і староста камянецький, одружений з Ядвігою Ходецькою десь перед 1489 роком.
- Ян Монастириський (+ після 1471), (є припущення що Ян був позашлюбним сином свого батька), був одружений з Варварою Олеською.

Ці двоє останніх синів, а саме Ян Монастириський і Михайло Бучацький-Язловецький з їх потомками і цікавлять нас найбільше.

Давайте спочатку розглянемо гілку Яна Монастириського. Що досить цікаво, сам Ян носив прізвисько Монастириський без приписки Язловецький, а от вже його єдиний син від Варвари Олеської – Микола – вже називався Язловецький-Монастириський.

Микола Язловецький-Монастирський (+1555) теж був каштеляном камянецьким у 1543 році (мабуть це сімейна традиція в родини Бучацьких :), був одружений з Євою Подфіліпською гербу Цьолек (Телець). Мав з нею трьох дітей: дочок Анну, Дружинну та сина Юрія Язловецького-Монастириського. Анни доля не відома, Дружинна продовжила рід Потоцьких. А от Юрій став продовжувачем роду.

Цей чоловік непересічного розуму і рідкісної хоробрості мав багато титулів. Ротмістр королівський 1528 року, каштелян камянецький 1564 року, воєвода подільський 1567 року, воєвода руський і гетьман польний коронний 1569, гетьман великий коронний 1574 року, староста камянецький, всього і не перелічити... Помер 1575 року. Одружившись з Ельжбеттою Тарло гербу Топор, залишив 8 нащадків.
- Михайло Язловецький (+1584), староста хмельницький, дружина Катерина Свірч, без нащадків...
- Микола Язловецький (+1595), староста снятинський, червоногрудський та сокалький, тричі одружений, Катерина Гербурт, Анна Синявська, Олександра Тишкевич (які всі знакові прізвища, правда?), без нащадків, або невідомі...
- Петро-Андрій Язловецький (1559-1581), староста червоногрудський, поклав голову на полі битви. Без нащадків...
- Ельжбетта Язловецька. Дружина Якуба Претвіча (памятаєте Трембовлю? За пана Претвіча, вольна од татар границя).
- Катерина Язловецька, дружина Яна Вольського, пана на Підгайцях, знаного лицаря.
- Анна Язловецька, дружина Мартина Чурила, королівського ротмістра
- Ядвіга Язловецька, дружина Андрія Белзецького
- Ієронім Язловецький (+1607), останній з Язловецьких, староста червоногрудський та сокалький, воєвода подільський 1605 року. Його вдова Елеонора Острозька внесла язловецькі добра в дім Радзивіллів у 1609 році.

А тепер перейдемо до іншої гілки Язловецьких – нащадків Михайла Бучацького-Язловецького, брата Яна Монастириського.
Отже, Михайло Бучацький-Язловецький (+1511), стольник галицький 1493, підкоморій галицький, стольник і староста камянецький, одружений з Ядвігою Ходецькою десь перед 1489 роком. Цей лицар мав тільки двох синів – Теодорика і Дмитра Язловецьких. Іх доля була трагічною. Як і їх нащадків. Фактично всі вони полягли у валках з татарами і у молдавських походах.
- Теодорик Язловецький (+ після 1518), дружина Катерина Кола, залишив двох дітей - Юрія і Анну. Анна вийшла заміж за якогось Давидовського, а про Юрія відомо що він був стростою камянецьким і червоногрудським. Загинув в боях.
- Дмитро Язловецький (+1513), староста камянецький, чесник галицький, помер на полі слави не залишивши нащадків...

На разі ця найпростіша схемка, буде нам допомагати в наступних постах не заплутатися в іменах та подіях.
Дякую за увагу, якщо така проявилася :))
Tags: Язловець, Язловецькі, статті
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 15 comments